Golf je celosvětovým fenoménem, kterému se aktivně věnuje více než 60 milionů lidí. Jen pro lepší představu, v Evropě máme okolo 17 500 registrovaných profesionálů a toto číslo neustále narůstá (1,2). Důvodů, proč tomu tak je, máme několik, nicméně tím nejdůležitějším jsou zdravotní benefity, které tato hra přináší. Obecně dochází ke zlepšení aerobních, tak silových parametrů a rovnováhy (3-6). Mějte však na paměti, že i přes jmenované benefity může dojít k poranění či úrazu. Řada systematických přehledů řadí golf mezi aktivity se střední rizikovostí (výskyt poranění 0,28 - 0,60 / 1000 hod u amatérských sportovců) v porovnání s jinými sporty (7-10). Muskuloskeletální (svalovo-kostní) poranění tvoří majoritní podíl všech úrazů. (3)
U profesionálních hráčů jsou kladeny zvýšené nároky na jejich fyzickou připravenost, podávat dlouhodobě maximální výkony (11). V důsledku popularity tohoto sportu si poranění, ke kterým dochází při turnaji nebo na tréninku, získala značnou pozornost médií a veřejnosti. Bohužel některá z nich mohou mít fatální dopad na hráčovu kariéru (12-16). Možná se Vám to bude zdát lehce paradoxní, ale poranění vyskytující se u profesionálních a amatérských golfistů jsou odlišná,což bývá důsledkem biomechaniky pohybu a švihové práce. (14-18)
Zajímavost: Za zcela typický problém, ze kterého pramení velká část poranění amatérských golfistů, je v důsledku omezené rotace v kyčlích naopak zvětšená rotace hrudní páteře při švihu, a rozdílné zapojení svalů předloktí u vedoucí ruky (19-21). Současná varianta golfového švihu generuje daleko větší moment síly, než tomu bylo v historii, proto se u golfistů setkáváme s bolestivostí bederní páteře. (22-24)
Golfový švih je komplexní vícesegmentový pohyb kladoucí nároky na dokonalé vnímání vlastního těla a precizní svalovou koordinaci (30). Cílem je vytvoření švihu, při kterém dojde k zasáhnutí míčku. Ten by měl být schopen uletět velkou vzdálenost, nicméně s velkou přesností. Podmínky pro takový úder má zajistit optimální rozsah pohyblivosti a výbušná síla golfisty. Švih je iniciovaný pohybem nohou a boků, následovaný trupem, rameny, a nakonec pažemi a zápěstím. Jedná se o uzavřený kinematický řetězec se zvýšenými nároky na rotaci. (31,32)
Zajímavost: Typický hráč během golfového úderu vytvoří výkon odpovídající 4 koňským silám, u kterého se zapojí okolo 14 kg svalové hmoty – na míček je v danou chvíli vytvořena síla rovnající se až 900 kg během 0,5 ms-1. (32)
Anatomická stránka golfového švihu je ovlivněná vzájemnou spolupráci agonistických a antagonistických svalů, které harmonicky vytvářejí excentrickou a koncentrickou svalovou činnost v co nejpreciznějším režimu. SSC cyklus (stretch – shortening cycle = protahovací – zkracovací) je zcela typický pro golf. Při nápřahu se svaly celého těla rychle natáhnou a při švihu k míčku se naopak zkrátí. Dobře provedený SSC cyklus umožní dosáhnout větší rychlosti hlavy hole, a tudíž i delší vzdálenosti doletu míčku. Energie, která způsobuje protažení elastických prvků, se ukládá ve svalech ve formě deformační energie. Energii z excentrické svalové činnosti lze využít pro zrychlení pohybu dané části těla při kontrakci koncentrické. Síla je vygenerována v přechodové fázi, kdy přenos hmotnosti probíhá ze zadní nohy (nápřah) na přední (švih k míči a dokončení švihu). Dolní končetiny a pánev iniciují švih k míči, zatímco horní polovina těla dokončuje švih (6). SSC cyklus vytváří maximální zrychlení při přechodu z nápřahu do švihu k míči. Po jeho odehrání je důležité zpomalit nejen tělo, ale i hlavici hole. (31,33-35)
K obecným rizikovým faktorům majícím vliv na vznik úrazu jsou: věk, pohlaví, golfový handicap, počet her/počet tréninkových jednotek spojených s nácvikem techniky, biomechanika švihu a další (rozcvičení, fyzická připravenost atd.). K většině zranění dochází obvykle v závěrečné fázi švihu, kdy hráč zasahuje míč/zem (17,8 %), a poté při dokončení švihu (41,6 %) (30). Neoptimální biomechanika švihu, specificky ovlivňuje jednotlivé části těla. (2, 30, 33, 35-37)
Golf je bezkontaktní a individuální sport, čímž se odlišuje od řady jiných. V tomto kontextu se vylučují zranění spojená se střetem hráčů. Naopak hráč si může ublížit zcela sám vlastní nešikovností. V důsledku švihu dochází k přímému kontaktu hlavice hole s míčkem nebo v horším případě zemí, kde nejčastěji dochází k akutnímu poranění nebo poškození zápěstí. Pokud při švihu vyvineme maximální úsilí, dochází ke zvýšenému napětí v oblasti mezižeberních svalů. I při naprosto čistě zahraném švihu nelze vyloučit variantu natažení svalů. Nelze opomenout často udávanou nespecifickou bolest v ramenou, která pokud se zhoršuje a neustupuje, vyžaduje konzultaci s odborníkem. (2)
Zdá se, že nejčastěji hlášeným místem poranění jak u profesionálních, tak amatérských hráčů, je bederní páteř. Na druhém místě je krční páteř (profesionální hráči), která je u amatérských sportovců v pozadí, protože tvoří 2–4 % všech úrazů (12,13,15,22-29). Ruce a zápěstí jsou po vyloučení zad druhou nejčastěji poraněnou oblastí, ve většině případech je tomu na straně paže vedoucí švih. (2)
Povaha poranění, mechanismus vzniku a jeho závažnost vedou k odlišné délce rekonvalescence. Doba vedoucí k návratu k tréninku nebo soutěži je individuální. Lehká poranění obvykle hráče omezí na <1 týden, středně závažná poranění mohou zkomplikovat tréninkový plán na >1 týden až <1 měsíc. Nejméně žádoucí jsou závažná poranění, která v některých případech znamenají vynechání i několika turnajů po sobě, vše však závisí na dalších faktorech vstupujících do rehabilitačních a hojících procesů hráče. (2)
Zapamatuj si: Mechanismus poranění u amatérských a profesionálních golfistů je odlišný!
Opožděná aktivace zevního a vnitřního šikmého břišního svalu při švihu k míči. Špatná aktivace vzpřimovačů páteře při nápřahu a kontaktu hole s míčem. Omezený rozsah pohybu v důsledku zkrácených hamstringů. Špatná pohyblivost jednotlivých segmentů páteře. Nedostatečná svalově-funkční vytrvalost vzpřimovačů páteře. To je výčet základních problémů vedoucích k poranění bederní páteře. (35-37)
Nejčastěji se můžeme setkat s tvrzením, že hlavní příčinou poranění bederní páteře je nadměrné zatížení kloubů během všech fází golfového švihu z důvodu neoptimální biomechaniky pohybu. Tvar bederní lordózy (kyfolordóza a hyperlordóza) se mění s věkem a v důsledku dalších vstupujících faktorů. Zatížení páteře v kontextu těchto změn ovlivňuje tvar bederní lordózy a představuje pro golfisty zvláštní problém zvyšující riziko poranění páteře. (35,38)
Studie Bae a kol. (2014) provedla analýzu čtyř modelů bederní lordózy a porovnávala meziobratlovou zátěž v průběhu golfového švihu. Výsledky podle očekávání ukázaly, že meziobratlová zátěž byla nejvyšší v oblasti L5 – S1 a směrem k Th12 se postupně snižovala. V modelech bederní lordózy bylo zatížení největší v pořadí kyfolordóza, hypolordóza, normolordóza a excesivní lordóza, a to během fáze švihu k míči. Naopak ve fázi dokončení švihu byla bederní oblast ovlivněna v úplně opačném pořadí (excesivní lordóza, normolordóza, hypolordóza, kyfolordóza). Zatížení vzniklé během fáze dokončení švihu bylo větší, než ve fázi švihu k míči a jeho kontaktu. Fáze dokončení švihu se tak pojí s relativně vysokým rizikem zranění. (39)
Zapamatuj si: Změny lordotických úhlů jsou bohužel nevyhnutelným důsledkem stárnutí, změn tělesné hmotnosti a životního stylu.
Pokud se u golfisty dlouhodobě projevují bolesti bederní páteře, třísel, hýždí a zevní strany stehen způsobené švihem, tedy rotací v kyčelním kloubu, může tato nepříjemnost předznamenávat femoroacetabulární impingement (impingement syndrom kyčelního kloubu), který v konečném důsledku vede k rozvoji degenerativních změn kyčelního kloubu a k artróze. Důvodem bývá nekompatibilní tvar a orientace jamky kyčelního kloubu, nebo nekompatibilní tvar hlavice a krčku stehenní kosti, případně jejich kombinace. (40)
Bohužel je možné se setkat s hráči, kteří si i přes systematickou rehabilitaci a úplné doléčení zranění po předchozím úrazu mohou některá zranění obnovit. V tomto ohledu lze uvést tendinopatii rotátorové manžety (impingement syndrom rotátorové manžety). Projevuje se bolestí, oslabením a omezením hybnosti v ramenním kloubu. Bez včasného zásahu může dojít i k makroskopickým trhlinám manžety a závažnému omezení funkcí ramenního kloubu. Důležité je nenechat tento stav dojít do strukturální tendinopatie. (41)
Zapamatuj si: Úplně nejhorší variantou je, když sportovec nedoléčí úraz a zvolí si neadekvátní rehabilitaci ve snaze zkrátit si čas návratu na trávník. Příkladem může být nedokončená rehabilitace po předchozí ruptuře rotátorové manžety, která se velice snadno může obnovit v důsledku golfového švihu. (41)
Autor: Mgr. Roman Juřík
Roman vystudoval bakalářský a magisterský studijní program: Tělesná výchova a sport na Fakultě tělesné výchovy a sportu, Univerzity Karlovy v Praze. V současné době působí na FTVS UK jako student doktorského studia Kinantropologie a přednášející. Ve své činnosti se zaměřuje na pohybové aktivity a především silový trénink z pohledu kardiovaskulárního zdraví. Roman je autorem několika článků v impaktovaných časopisech jako je např. Journal of Clinical Medicine (MDPI), kde prezentuje své výsledky. Dále přednáší a vede praktickou výuku na kurzech pro osobní trenéry (licence B – Instruktor fitness), která je pod záštitou FTVS UK. Potkat ho můžete jednak na tuzemských tak mezinárodních konferencích.
Kromě aktivit na vysoké škole je jedním z členů Fyziofitness týmu v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře, kde s klienty cvičí dle principů Dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS). Cílem těchto tréninků je prevence před zraněním, zvýšení sportovní výkonnosti a především kompenzace pohybových stereotypů. Mezi jeho klienty kromě běžné veřejnosti patří vrcholoví sportovci a naši olympionici.
Roman je zakladatelem projektu FYZNESS a vášnivý sportovec.