Blog - Prevence a léčba sportovních úrazů

Silový trénink u pacientů po rekonstrukci ACL

Silový trénink má své nezastupitelné místo v rehabilitaci ACL z mnoha důvodů. Jedním z hlavních cílů rehabilitace po rekonstrukci ACL ve sportovním prostředí je obnova funkce, stability a silových parametrů čtyřhlavého svalu stehenního a hamstringů. Právě nedostatečná svalová síla čtyřhlavého svalu stehenního se pojí se zvýšeným rizikem opětovného obnovení zranění. V současné době existují přesvědčivé důkazy o důležitosti strukturovaného pohybového programu, kombinujícího rozvoj svalové síly, vytrvalosti, flexibility, rovnováhy a neuromuskulární kontroly.

číst více
Nejčastější zranění při golfu z pohledu biomechaniky

Golf je celosvětovým fenoménem, kterému se aktivně věnuje více než 60 milionů lidí. Důvodů, proč tomu tak je, máme několik, nicméně tím nejdůležitějším jsou zdravotní benefity, které tato hra přináší. Obecně dochází ke zlepšení aerobních, tak silových parametrů a rovnováhy. Mějte však na paměti, že i přes jmenované benefity může dojít k poranění či úrazu. Řada systematických přehledů řadí golf mezi aktivity se střední rizikovostí (výskyt poranění 0,28 - 0,60 / 1000 hod u amatérských sportovců) v porovnání s jinými sporty. Muskuloskeletální (svalovo-kostní) poranění tvoří majoritní podíl všech úrazů. Některá z nich mohou mít fatální dopad na hráčovu kariéru. Možná se Vám to bude zdát paradoxní, ale poranění vyskytující se u profesionálních a amatérských golfistů jsou odlišná,což bývá důsledkem biomechaniky pohybu a švihové práce.

číst více
Bezpečný návrat k běhu po rekonstrukci ACL

Ruptury předního zkříženého vazu patří mezi závažná a bohužel poměrně častá poranění. Přední zkřížený vaz je stabilizátor kolenního kloubu a při jeho poškození dochází k porušení stability kolene. Dále však hrozí možnost rychlé progrese degenerativních změn. Historicky toto poranění vedlo k předčasnému konci sportovní kariéry. Současné chirurgické a rehabilitační praktiky umožnily většině sportovcům návrat k jejich milovanému sportu, a to i na profesionální úrovni. 

číst více
Akutní sportovní úrazy a jejich léčba
  • Musím být opravdu sportovec, abych utrpěl sportovní úraz?
  • Jak postupovat, co dělat a co nedělat?
  • Mohu nějak urychlit hojení a návrat k pohybu?
  • Postupně Vám nabídnu odpovědi, které Vám pomohou vrátit se zpět do hry.

Na začátku si pojďme říct, že adekvátní, dostatečně komplexní a na míru ušitá terapie sportovních zranění je výsledkem mnoha drobných kroků. Každý z nich má svá úskalí, není ale dobré je přeskakovat. Jen potom se můžeme spolehnout, že jsme udělali svoje aktuální maximum pro návrat zpět k pohybu bez bolesti. Nejde totiž jen o sport. Takzvané sportovní úrazy, lépe však úrazy z pohybu, Vás mohou potkat na každém kroku. Běžně se setkáváme s akutními úrazy nebo poraněními chronickými případně akutně zhoršenými, jejichž četnost se s věkem a délkou sportovní kariéry zvyšuje.

číst více

Nové tréninkové programy