Silový trénink má své nezastupitelné místo v rehabilitaci z mnoha důvodů, které je třeba respektovat. Jedním z hlavních cílů rehabilitace po rekonstrukci ACL ve sportovním prostředí je obnova funkce, stability a silových parametrů čtyřhlavého svalu stehenního a hamstringů (1). Nedostatečná svalová síla čtyřhlavého svalu stehenního se pojí se zvýšeným rizikem opětovného obnovení poranění (2,3). Naprosto zásadní je z tohoto pohledu tzv. index symetrie dolních končetin (LSI), hodnotící sílu čtyřhlavého svalu stehenního a hamstringů. K určení připravenosti na návrat ke sportu se jako mezní skóre užívá kritérium LSI> 90% (4). Řada odborníků se domnívá, že poškozená dolní končetinavyžaduje k obnovení svalové síly čtyřhlavého svalu stehenního prodloužení rehabilitace po dobu minimálně 2 let (5). Další perspektivu tvoří kritický pohled na obsah samotné rehabilitace. Deficit svalové síly po rekonstrukci může být způsoben nekvalitním rehabilitačním programem. (6)
Zapamatuj si: V důsledku poranění kolene dochází k atrofii pomalých červených svalových vláken I. typu (slow-oxidative) a následně ke zhoršení kloubní stability. Z tohoto důvodu je kromě již tradičního silového tréninku nezbytné zařazení cviků na rozvoj svalové vytrvalosti. (7)
Nárůst svalové síly a hypertrofický účinek může být v některých případech ohrožen neadekvátní intenzitou a objemem silového tréninku (8,9). American College of Sports Medicine (ACSM) doporučuje provádět silový trénink s frekvencí 2 až 3 tréninkové jednotky týdně, o dvou až čtyřech sériích cviků (8–12 opakování) při použití intenzit 60 až 80% pro jednoho opakovací maximum (1RM) ve třetí fázi rehabilitačního programu. Délka odpočinku se u zdravých jedinců pohybuje v rozmezí 2 až 3 minut mezi cviky i sériemi. Manipulací s několika aspekty silového tréninku (intenzita, počet opakování, unilaterální a bilaterální cviky atd.) je možné zacílit na progresivní zlepšení každého jedince. Kromě toho existují specializované tréninkové programy vedoucí ke zvýšení fyzické výkonnosti sportovce. (10-12)
Zapamatuj si: Neoptimální silový poměr mezi hamstringy a čtyřhlavým svalem stehenním (H/Q poměr) zvyšuje zatížení intraartikulárních struktur, které naruší správnou pozici kloubu, což v konečném důsledku způsobí nežádoucí změny biomechaniky kolenního kloubu. Jeli poměr H/Q při rychlosti 60°s-1 menší než 0,6, zvyšuje se pravděpodobnost poranění hamstringů a též ACL. (13-16)
V současné době existují přesvědčivé důkazy o důležitosti strukturovaného pohybového programu, kombinujícího rozvoj svalové síly, vytrvalosti, flexibility, rovnováhy a neuromuskulární kontroly. V zásadě lze díky takovémuto programu snížit riziko akutního poškození kolene o 25 až 50% (17-21). Doporučené preventivní programy zahrnují strukturované rozcvičení před zápasem nebo tréninkem, z důvodu minimalizace rizik zranění:
Primárním úkolem všech pohybových specialistů je osvojení si „bezpečných“ pohybových vzorů, u nichž se předpokládá, že vystavují koleno relativně nízkému riziku poraněné.
Proprioreceptivní trénink je dnes hojně užívaný u sportovců po operaci ACL. Řada kondičních trenérů a pohybových specialistů ho zařazuje z preventivních důvodů. Opět i tento typ tréninku se ukázal jako velmi efektivní, pro minimalizaci kolenních a s tím spojených poranění ACL. Může být prováděn zcela samostatně nebo v kombinaci s dalšími pohybovými programy. Caraffa a kol. (1996) (22) poukazují na redukci incidence ACL poranění u 600 fotbalistů po zařazení progresivního proprioreceptivního tréninku viz Tabulka 2, každý den po dobu 20 min.
Tabulka č. 2: Preventivní proprioreceptivní trénink se stupňující se obtížností dle Caraffa a kol. (1996) (22)
Tréninková fáze | Fáze I. | Fáze II. | Fáze III. | Fáze IV. | Fáze V. |
Charakteristika cvičení | Stoj na jedné noze po dobu 2:30 min, 4x denně | Unilaterální trénink dolních končetin na bilanční čočce po dobu 2:30 min | Unilaterální trénink dolních končetin na bilanční desce | Unilaterální trénink dolních končetin kombinující balanční desku a čočku | Unilaterální trénink dolních končetin na bilanční čočce |
Neuromuskulární trénink využívají k prevenci sportovci, kteří chtějí předejít nepříjemným zraněním kolene. Co tento pojem pod sebou skrývá? Balanční a motorická cvičení, rozvoj běžeckých dovedností, specifický silový trénink a plyometrii, viz Tabulka 3 dle Pasanena a kol. (2008) (24). Důraz je kladen na správné technické provedení jednotlivých pohybů, například při dřepu, výpadu a mrtvém tahu. Celková délka tréninkové jednotky je cca 20–30 min, 2 – 3x týdně v období předsoutěžní přípravy a 1x týdně v soutěžním období. (23)
Tabulka č. 3: Modifikovaný preventivní neuromuskulární trénink dle Pasanena a kol. (2008) (24)
Charakteristika cvičení | Pohybová terapie a balanční trénink | Rozvoj běžeckých dovedností | Specifický silový trénink | Plyometrie |
Názvy cviků | DřepUnilaterální dřepStoj na balanční desce (jednonož, obounož)Odhody a chytání míče ve stoje na jedné noze ve dvojici | Běh pozpátkuCval stranouBěh zkřižmoBěh cik-cakVýpady za chůzeKombinace poskoků | DřepVýpad (do různých směrů)Nordický zdvihGlutebridge na jedné noze | Výskoky na místěPoskoky vpředPoskoky do stranVýskoky na bednu |
Zajímavostí je v tomto ohledu preventivní program FIFA 11+, který byl vytvořen mezinárodní skupinou expertů pro hráče fotbalu, nicméně své uplatnění nalezne i v dalších sportech (házená, florbal atd.). Jedná se o komplexní formu 20-ti minutového rozcvičení zahrnujícího trupovou stabilizaci, balanční a silové cviky a běžecká cvičení. Studie Silogarda a kol. (2008) (20) a Silverse-Granelli a kol. (2015) (25) poukazuje na význam tohoto rozcvičení v porovnání s jinou formou, protože významně snižuje riziko zranění při tréninku (o 37%) a zápase (o 29%), pokud je prováděno alespoň 2x týdně.
Autor: Mgr. Roman Juřík
Roman vystudoval bakalářský a magisterský studijní program: Tělesná výchova a sport na Fakultě tělesné výchovy a sportu, Univerzity Karlovy v Praze. V současné době působí na FTVS UK jako student doktorského studia Kinantropologie a přednášející. Ve své činnosti se zaměřuje na pohybové aktivity a především silový trénink z pohledu kardiovaskulárního zdraví. Roman je autorem několika článků v impaktovaných časopisech jako je např. Journal of Clinical Medicine (MDPI), kde prezentuje své výsledky. Dále přednáší a vede praktickou výuku na kurzech pro osobní trenéry (licence B – Instruktor fitness), která je pod záštitou FTVS UK. Potkat ho můžete jednak na tuzemských tak mezinárodních konferencích.Kromě aktivit na vysoké škole je jedním z členů Fyziofitness týmu v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře, kde s klienty cvičí dle principů Dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS). Cílem těchto tréninků je prevence před zraněním, zvýšení sportovní výkonnosti a především kompenzace pohybových stereotypů. Mezi jeho klienty kromě běžné veřejnosti patří vrcholoví sportovci a naši olympionici.
Roman je zakladatelem projektu FYZNESS a vášnivý sportovec.